WITAJ W FUNDACJI DLA SOMALII
undacja dla Somalii to organizacja pozarządowa tworzona przez imigrantów i Polaków, którzy wspólnie działają na rzecz promowania dialogu międzykulturowego oraz integracji imigrantów ze społeczeństwem przyjmującym. Skupiamy się przede wszystkim na aktywizacji zawodowej cudzoziemców oraz promowaniu różnorodności kulturowej w miejscu pracy. Pokazujemy, że osoby przybywające do Polski z najdalszych nawet zakątków świata są wykształcone, wykwalifikowane i zmotywowane.
MISJA
aszą misją jest promowanie dialogu międzykulturowego i polityki różnorodności oraz wymiany doświadczeń kulturowych. Poprzez naszą działalność staramy się szerzyć ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. Każdy bowiem, bez względu na swoje pochodzenie, rasę, wyznanie czy poglądy, zasługuje na pełną akceptację w społeczeństwie.
Stanowimy pomost pomiędzy imigrantami a społeczeństwem polskim. Wspieramy imigrantów, aby mogli odnaleźć się w nowym środowisku i pokazać, że są częścią społeczeństwa polskiego. Prowadzimy działalność edukacyjną na temat kultury i tradycji państw afrykańskich oraz arabskich, prowadzimy działania promujące udział imigrantów w życiu publicznym. W ramach tych aktywności chcielibyśmy zwrócić uwagę na wyjątkowo trudną sytuację w zapomnianym regionie jakim jest Somalia. Jednym z priorytetów Fundacji jest pomoc humanitarna i rozwojowa w tym regionie.
Nasza praca nie byłaby możliwa bez doświadczenia i ciężkiej pracy naszych
Pracowników oraz nieocenionej pomocy i zaangażowaniu wolontariuszy.
Pragniemy podziękować wszystkim osobom za pomoc!
CO ROBIMY?
WESPRZYJ NAS!
hcesz wesprzeć nasze działania? Oto numer konta Fundacji dla Somalii, na który można przesłać darowiznę:
Bank Zachodni WBK 72 1090 2851 0000 0001 1732 4583.
Wszystkie otrzymane środki wykorzystujemy na cele statutowe Fundacji, czyli na wsparcie imigrantów w Polsce. Dziękujemy!
AMBASADOROWIE
HISTORIA FUNDACJI
undacja dla Somalii powstała z potrzeby pomocy Somalii, która do tej pory jest regionem zapomnianym. Fundacja dla Somalii została założona w 2007 roku w Warszawie przez Jolantę Opalińską oraz Abdulcadira Gabeire Farah. Jako pierwsza w Polsce skierowała swoje działania w region, do którego przez lata nie dochodziła pomoc humanitarna. Przez pierwszy okres swej działalności fundacja nie zatrudniała pracowników. Funkcjonowała przede wszystkim dzięki ogromnemu wsparciu Somalijczyków mieszkających w Polsce i wolontariuszy.
Od 2008 roku nadzorowaliśmy i organizowaliśmy budowę i wyposażenie szpitala w Adado. Nastepnie zorganizowaliśmy wyprawę, aby pokazać sytację w Somalii szerokiemu gronu odbiorców i zwiększać świadomość sytuacji w tym kraju. Od roku 2011 pracujemy równolegle w Somalii i Kenii – w Somalii na rzecz pomocy osobom dotkniętym przez klęskę suszy (więcej: Susza w Somalii), a w Kenii na rzecz uchodźców pochodzenia somalijskiego, którzy masowo opuszczali Somalię w walce o życie i przetrwanie.
Naszym partnerem w Afryce jest SSWC (Save Somali Women and Children), fundacja założona przed 17 laty przez laureatkę wielu prestiżowych światowych nagród, nominowaną w 2008 roku do Nagrody Nobla Ashę Haji Elmi. Kolejny partner w Somalii to brytyjska organizacji Iftin Education and Development, z którą rozpoczęlismy budowę szkoły średniej w regionie Himan&Heeb. W Kenii naszym partnerem jest RRDO (Relief Reconstruction and Development Organization), która działa głównie w rejonie Garissa (obóz w Dadaab). Na terenie Somalii naszym strategicznym partnerem jest PENHA (Pastoral and Environmental Network in the Horn of Africa).
Równolegle z rozwijaniem współpracy w Somalii i Kenii, rozpoczęliśmy aktywność w Polsce i od 2009 roku rozpoczęliśmy projekty i działania na rzecz dialogu międzykulturowego, wymiany doświadczeń kulturowych oraz dobrych praktyk wśród młodych osób pochodzenia afrykańskiego. Projekty te okazały się dużym sukcesem dla młodych ludzi i pokazały powagę ich dotychczasowych działań. Fundacja nawiązała również współpracę z partnerami z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Irlandii, Danii.
Rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Ludności Pochodzenia Afrykańskiego. 26 stycznia 2011 r. w siedzibie Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych oraz rodziny ONZ w Polsce dotyczące utworzenia Polskiego Komitetu ds. Obchodów Międzynarodowego Roku Ludności Pochodzenia Afrykańskiego (2011). W jego skład wszedł również Prezes Fundacji dla Somalii – Abdulcadir Farah Gabeire.
25 listopada 2011 roku Fundacja została przyjęta w poczet członków zwyczajnych Grupy Zagranica, która zrzesza polskie organizacje pozarządowe pracujące z partnerami zagranicznymi oraz zaangażowane w międzynarodową współpracę rozwojową.
W 2015 roku tragiczną śmierć w Somalii poniósł Abdulcadir Farah Gabeire, prezes Fundacji. Abdul kandydował wówczas na prezydenta Somalii, zginął w wybuchu samochodu pułapki.
Od 2018 roku Fundacja jest partnerem projektu „Wsparcie integracji cudzoziemców na Mazowszu” współfinansowanego z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Kierując się potrzebami migrantów, które są przez nas doskonale znane, stworzyliśmy szereg bezpłatnych usług, które wsparły cudzoziemców w integracji ze społeczeństwem polskim, a także pozwoliły na poznanie zasad funkcjonowania w kraju ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania do podjęcia pracy poprzez doradztwo zawodowe, lekcje języka polskiego, porady prawne i psychologiczne.
Lutym 2020 roku prezes Fundacji Elmi Abdi został nagrodzony przez Tygodnik Newsweek nagrodą Społecznika Roku 2019.
(stan na czerwiec 2020):
SPRAWOZDANIA FINANSOWE