Dzień Kobiet-Migrantek w WCW [ZDJĘCIA]

P

rzy przygotowaniu Dnia Kobiet w Warszawskim Centrum Wielokulturowym pracowały nasze zaprzyjaźnione fundacje – Fundacja Nasz Wybór i Fundacja Adulis!

Klub Ukraińskich Kobiet z Fundacji Nasz Wybór prezentował ozdoby ukraińskie i sposoby ich samodzielnego wykonywania. Ozdoby były rozmaite: korale i naszyjniki, a pracowały nad nimi kobiety, mężczyźni i dzieci, osoby starsze i młodsze.

Fundacja Adulis przygotowała zaś prezentację o erytrejskich kobietach. Senait Cieplińska, jej prezeska i zarazem uczestniczka Międzykulturowego Inkubatora w FdS, opowiadała o tym, jak ubierają się Erytrejki – pokazywała tradycyjne stroje, które Erytrejki najczęściej wykonują samodzielnie z tkanin i dużej ilość ozdób. Mówiła jednak przede wszystkim o tym, jak stopniowo zmienia się status kobiet w Erytrei – od początku walki o prawa kobiet po bieżącą sytuację Erytrejek.

Fundacja Adulis przygotowała także erytrejski poczęstunek: popularne pieczywo indżera z dwoma rodzajami sosów: zygni (z wołowiną) i brsyn (z soczewicy). Następnie panie Haregu i Shwaynesh – mieszkające w Warszawie Erytrejki – zaprosiły uczestników i uczestniczki spotkania do wspólnego przygotowania tradycyjnie parzonej po erytrejsku kawy. Zwyczajową przekąską serwowaną przy tym napoju jest prażona kukurydza.

Tak skończyła się część oficjalna spotkania – potem w miłej atmosferze odpowiadałyśmy na pytania gości. Moje dzieci również wyjaśniały różne aspekty kultury erytrejskiej. Joasia, moja dziesięcioletnia córka, tłumaczyła i pokazywała prawidłowy sposób jedzenia indżery rękami – opowiada Senait Cieplińska, prezeska Fundacji Adulis.

Leave a Comment