Dzień Uchodźcy

Ś

wiatowy dzień uchodźcy!

19 czerwca Fundacji dla Somalii była współorganizatorem Światowego Dnia Uchodźcy, który wspólnie świętowaliśmy pod Zamkiem Ujazdowskim. Mieliśmy dla Was wiele atrakcji: kuchnię i muzykę z różnych rejonów świata, żywą bibliotekę gdzie będziecie mogli porozmawiać z osobami z wielu zakątków kuli ziemskiej oraz wiele wiele innych!!!

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Jest to gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem. Działania i akcje podejmowane w tym okresie mają przypominać, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest natomiast osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca.

Przez wiele lat to właśnie Polska była krajem, którego obywatele musieli szukać schronienia przed prześladowaniem w innych państwach. Obecnie, sytuacja uległa zmianie. Polska stała się miejscem, do którego przyjeżdżają osoby poszukujące bezpieczeństwa i spokoju dla siebie i swoich bliskich. Dzień Uchodźcy organizowany w tym roku w Warszawie ma przypomnieć o polskiej historii oraz powinności nas wszystkich wobec uchodźców i osób wymagających ochrony międzynarodowej. Jest to szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji w Europie, tzw. kryzysu migracyjnego i uchodźczego oraz toczącej się w Polsce debaty na temat potrzeby przyjmowania uchodźców.

Uchodźstwo nie jest zjawiskiem czarno-białym. Składa się na nie szereg różnych elementów i przyczyn, dlatego nie można go łatwo zaszufladkować. Uchodźcy to osoby doświadczone przez życie, które są zdeterminowane, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, a także ochronę przed prześladowaniem, uciekając ze swojego domu i szukając schronienia w innym kraju. W większości jednak to tacy sami ludzie jak my.

 

Dziękujemy Wam za udział i do zobaczenia w przyszłym roku!!!

GALERIA

Leave a Comment