Ekspertki FdS na Uniwersytecie Gdańskim

N

a gdańskiej konferencji Woman in Culture. Gender, Culture & Migration ekspertki z Fundacji dla Somalii i członkinie prowadzonego w FdS Klubu Przedsiębiorczej Imigrantki poprowadzą specjalny warsztat dotyczący obecności migrantek na polskim rynku pracy. Wystąpią: koordynatorka Klubu Anna Karbowniak, radczyni prawna Agata Glinka-Szczepańska, doradczyni zawodowa Monika Ołów i lektorka języka polskiego Oleksandra Moisiuk. Klub będą reprezentować jego członkinie: Mariya Kuzenko i Omoye Akhagba.

O CZYM BĘDZIEMY MÓWIĆ?

Imigrantów przyjeżdżających do Polski czeka wiele niespodzianek. Ich przygoda nad Wisłą często zaczyna się od trudności z wynajęciem mieszkania, nauczeniem się lokalnych zwyczajów a kończy na problemach w poszukiwaniu pracy. Nasza organizacja robi wszystko, aby wesprzeć cudzoziemców w tych trudnych chwilach. Kształcimy asystentów międzykulturowych, którzy pomagają imigrantom w znalezieniu pracy, załatwianiu spraw w urzędach i szpitalach czy w poszukiwaniu mieszkania. Serdecznie zapraszamy na warsztat dotyczący kilku aspektów odnajdywania się w polskiej rzeczywistości.

Na spotkanie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tym, jak żyją imigranci w Polsce. Uczestnicy spotkania będą mogli porozmawiać z przedstawicielkami Klubu Przedsiębiorczej Imigrantki prowadzonego przez Fundację dla Somalii na temat największych wyzwań w życiu migrantek w Polsce.

Po części wstępnej zapraszamy na miniwarsztat w trzech podgrupach – do wyboru:

  1. Trudna legalizacja? Co warto wiedzieć? Zapraszamy na warsztat podczas, którego uczestnicy zapoznają się z najczęstszymi błędami, problemami i pułapkami, z jakimi zmagają się cudzoziemcy podczas procesu legalizacji pobytu w Polsce. To cenne informacje także dla przedsiębiorców chcących zatrudnić obcokrajowców.
  2. Start w karierę. Zapraszamy na warsztat prezentujący, jak przygotować się do procesu poszukiwania pracy w Polsce. Nasz doradca zawodowy podpowie, jak rozmawiać z pracodawcą czy przezwyciężać bariery międzykulturowe, które mogą pojawić się w procesie rekrutacji.
  3. Język i kultura. Ponieważ to język tworzy rzeczywistość i kulturę, kluczem do zrozumienia Polski i Polaków jest opanowanie polskiego języka. O nauce języka polskiego jako obcego oraz o oswajaniu polskiej kultury opowiedzą imigrantki.

Leave a Comment