Liderzy i doradcy opowiadają o Study in Poland

K

onferencja Study in Poland (22-23 stycznia 2015), której przysłuchiwali się liderzy środowisk migranckich i doradcy zawodowi z Fundacji dla Somalii, pokazała to, co już od dłuższego czasu daje się zauważyć na warszawskich uczelniach. Liczba studentów zagranicznych wzrosła znacząco w porównaniu z latami poprzednimi. Większość studentów zagranicznych na polskich uczelniach to studenci z Ukrainy. Taka tendencja zauważalna jest zresztą w całej Polsce.

Fot. Konrad Cichoń
Fot. Konrad Cichoń
Fot. Konrad Cichoń
Fot. Konrad Cichoń

Nasi wschodni sąsiedzi wybierają studia w Polsce w celu zdobycia dyplomu z kraju Unii Europejskiej, co w dalszej perspektywie ma im ułatwić start na rynku pracy. Szczególnie, że wypadają wówczas lepiej w porównaniu z innymi obywatelami, którzy przyjeżdżają do Polski z dyplomami ukraińskimi: te w Polsce nie są uznawane, podobnie jak i w całej UE. Zaskakujące jest, że rzadziej wybiera się kierunki techniczne. Największą popularnością wśród pochodzących z Ukrainy studentów cieszą się stosunki międzynarodowe. Ten także kierunek należy do najbardziej obleganych nad Dnieprem.

Choć więc na polskich uczelniach mamy wielu cudzoziemców, to i tak nie jesteśmy liderem. Musimy jeszcze wiele się nauczyć w tej kwestii: zarówno zastanowić się nad tym, co tak naprawdę mamy cudzoziemcom do zaproponowania w naszej ofercie studiów wyższych, jak i przemyśleć, jakie rozwiązania edukacyjne i administracyjne zachęcają cudzoziemców do studiowania w Polsce, a także są najkorzystniejsze i najdogodniejsze.

Relacjonowała: MONIKA OŁÓW, doradczyni zawodowa w FdS

Leave a Comment