Pomagamy imigrantom z Ukrainy szukać pracy

W

związku z trudną sytuacją w Europie Wschodniej wielu obywateli Ukrainy przyjechało do Polski. Tutaj szukają pracy i spokojnego życia. W Fundacji dla Somalii mogą liczyć na doradztwo zawodowe i prawne oraz darmowe lekcje języka polskiego.

Nasi doradcy zawodowi pomagają imigrantom z Ukrainy w znalezieniu pracy. Ich pozycja na polskim rynku pracy jest – w porównaniu z innymi grupami cudzoziemców – dość dobra.

Ukraińcy mogą pracować w Polsce legalnie na podstawie oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Dokument ten musi być zarejestrowany w urzędzie pracy. To znacznie upraszcza procedurę legalizacji pobytu i skraca czas oczekiwania na decyzję – mówi Monika Ołów, doradca zawodowy Fundacji dla Somalii. – Z drugiej strony jednak procedura uproszczona prowadzi do wielu nadużyć: ponieważ obywatele Ukrainy chcąc przyjechać do Polski płacą za dokument, który jest bezpłatny. Padają tym samym ofiarami oszustwa ze strony fałszywych pośredników pracy – dodaje.

Monika Ołów pracuje przede wszystkim z imigrantami ze Europy Wschodniej. Dzięki znajomości języka ukraińskiego szybko nawiązuje kontakt z Ukraińcami i potrafi znaleźć rozwiązanie ich problemów związanych z pobytem w Polsce. Jako specjalistka w swojej dziedzinie weźmie udział w panelu dyskusyjnym organizowanym przez Agencję Pracy EWL, Fundację Nasz Wybór oraz Ambasadę Ukrainy w Polsce.

Otwarte spotkanie eksperckie odbyło się w sobotę, 14 lutego, w budynku cerkwi greckokatolickiej na ul. Miodowej 16 w Warszawie.

Showing 2 comments
  • serwis anten Gorzów
    Odpowiedz

    Swietny blog. Naprawde masz smykalke do pisania:)

  • Daria Roch
    Odpowiedz

    Skoro brakuje osób do pracy, to co stoi na przeszkodzie, aby móc pomóc tym ludziom? W końcu Polacy również jeździli na zarobek do Niemiec, Holandii, UK itp. Z tego, co wiem agencje pracy tymczasowej mają wiele ofert dla osób z Ukrainy, a pracodawcy chętnie na tym korzystają.

Leave a Comment