Rozwód, cz. 1

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Brak porozumienia z małżonkiem, nieustanne konflikty, wygaśnięcie uczuć to podstawy do decyzji o separacji lub rozwodzie. Wyprowadzka z domu jednego z małżonków i zamieszkanie w nowym miejscu bez podjęcia rozmów o uzgodnieniu dalszej sytuacji może tylko przyczynić się do powstania nowych, ale i pogłębienia dotychczasowych problemów.

Przede wszystkim, jeśli pomiędzy Tobą, a twoim małżonkiem nastąpiło trwałe i zupełne ustanie więzi duchowej, gospodarczej i fizycznej każde z was może żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Jeśli nie masz pewności czy w waszym przypadku doszło do takiego  rozkładu pożycia, nie przejmuj się na zapas, sąd podczas sprawy rozwodowej dokona oceny w oparciu o przedstawione dowody, w tym dowód z wysłuchania stron czyli was.

Dokonując tej oceny sąd weźmie pod uwagę upływ czasu od rozstania lub wyprowadzki  z domu, choć upływ dłuższego czasu, nie zawsze będzie stanowić konieczną przesłankę trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego. W niektórych sprawach wystarczy nawet jeden czyn małżonka np. zdrada lub ciężka zniewaga, które mogą stać się przyczyną trwałego i zupełnego rozkładu. Nieporozumienia między małżonkami mogą być tak głębokie, że żadna ze stron nie widzi możliwości trwania w małżeństwa, wówczas to także może oznaczać zupełny i trwały rozkład pożycia.[/vc_column_text][vc_separator][vc_cta h2=”Umów się na wizytę z naszym prawnikiem!”]W naszej Fundacji możesz uzyskać poradę prawną w zakresie prawa rodzinnego. Nie musisz wychodzić z domu! Umów się na wizytę online: mahdieh@fds.org.pl albo ewa.legal@fds.org.pl lub zadzwoń: 736 381 111[/vc_cta][vc_separator][vc_column_text]

Gdy podjęta zostanie decyzja co do samego rozwodu, w kolejnym etapie należy dokonać wyboru czy pozew rozwodowy będzie zawierał wniosek orzeczenia winy współmałżonka czy nie. Jeśli tak, wówczas należy wskazać na zawinione zachowania godzące w obowiązki małżeńskie, którymi mogą być np.:

  1. odmowa wsparcia męża w trudnych chwilach związanych z chorobą lub utratą pracy,
  2. opuszczenie żony w zaawansowanej ciąży i nieinteresowanie się porodem,
  3. wyjazd do innego miast lub państwa i porzucenie rodziny,
  4. przemoc fizyczna i psychiczna.

Sąd w wyroku rozwodowym może orzec o wyłącznej winie jednego z małżonków albo o winie obu stron w rozpadzie ich małżeństwa. Orzekając winę obojga z małżonków sąd jej nie miarkuje, co oznacza że nie określa czy małżonkowie w równym stopniu ponoszą winę czy też któryś z nich ponosi winę w mniejszym bądź też w większym stopniu.

Ustalenie winy może mieć znaczenie dla istotnych kwestii dotyczących małżonków, w szczególności co do możliwości zasądzenia alimentów dla współmałżonka, a nawet dla ewentualnego żądania ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym.

Wybór wystąpienia z pozwem o rozwód bez orzekania o winie, z pewnością uprości procedurę i przyspieszy wydanie orzeczenia. Sąd nie będzie zobowiązany do rozważania kwestii winy  i skupi się jedynie na stwierdzeniu, czy doszło do zupełnego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami.

W wyroku rozwodowym sąd ureguluje także pozostałe kwestie jak alimenty, władzę rodzicielską i kontakty z dziećmi.[/vc_column_text][mk_image src=”https://fds.org.pl/wp-content/uploads/2014/10/Obszar-roboczy-1godzinyzapisówdoprawnika.png” crop=”false” align=”center”][mk_image src=”https://fds.org.pl/wp-content/uploads/2018/08/stopka-aktualna-fds.jpg” crop=”false”][/vc_column][/vc_row]