Kurs języka polskiego w Fundacji dla Somalii
materiały pomocnicze

LEKCJA 25

W tej lekcji nauczysz się:

Jak odmieniać w czasie przeszłym nieregularne czasowniki „móc” i „iść”? Jak opowiadać o swoim doświadczeniu zawodowym?

ODBIERZ INSTRUKCJE OD NAUCZYCIELKI

Zadania do rozwiązania przekaże ci twoja nauczycielka/twój nauczyciel.

ROZWIĄŻ PONIŻSZE ZADANIA

Rozwiąż zadania według otrzymanych wskazówek.

POWTÓRZ ĆWICZENIE

Zawsze możesz wrócić do rozwiązanych już ćwiczeń.

SKONSULTUJ SIĘ Z NAUCZYCIELKĄ

Porozmawaj się ze swoją lektorką/swoim lektorem, kiedy rozwiążesz zadania.

ZADANIE 1

Proszę posłuchać i powtarzać za nagraniami!

ZADANIE 2

Proszę posłuchać nagrania!

Transkrypcja nagrania:

Od roku 1995 do 1999 studiowałam historię. W czasie studiów nie pracowałam bardzo dużo, bo dużo   czasu   spędzałam   na   uniwersytecie   i   w   bibliotece.   Tylko   w   soboty   i   niedziele   wieczorem pracowałam   w   pubie.   Pensja   była   mała,   ale   atmosfera   dobra,   koledzy  i   koleżanki   sympatyczni, czasem też klienci dawali napiwki.

Kiedy skończyłam studia był rok 1999. Pracowałam w pubie już nie tylko w weekendy, ale przez cały tydzień.

Niestety   po   studiach   nie   znalazłam   dobrej   pracy.   Chciałam   pracować   w   szkole,   ale   szkoły   nie zatrudniały młodych nauczycieli. W roku 2001 w Polsce był duży kryzys ekonomiczny i sytuacja na rynku   pracy   była   niedobra.   Dlatego   wyjechałam   do  Anglii.   W  Anglii   znalazłam   pracę   bardzo szybko – też w pubie. Praca nie była bardzo ciekawa, ale pensja była dobra, oszczędziłam dużo pieniędzy.

W   roku   2005   wróciłam   do   Polski.   Sytuacja   na   rynku   pracy   była   już   lepsza,   ale   też   moje oczekiwania były większe. Chciałam mieć dobrą pensję, nie chciałam pracować wieczorami i w nocy.

Spędziłam w Anglii 4 lata i bardzo dobrze mówiłam po angielsku, dlatego łatwo znalazłam pracę asystentki. Najpierw pracowałam w małej firmie, praca była ciekawa, ale niestety nigdy nie miałam pensji na czas. Po pół roku jeszcze raz zmieniłam pracę i teraz jestem asystentką w banku. Jestem zadowolona, bo pensja jest dobra i jest zawsze na czas na koncie w banku. Zwykle pracuję do 17, tylko czasami kiedy jest dużo pracy muszę zostać do 19 albo do 20. Niestety często jest dużo stresu, ale myślę, że to nie jest możliwe, żeby mieć dobrą pracę, dużo pieniędzy i nie mieć stresu.

Gratulacje!

Jeśli udało Ci się poprawnie rozwiązać powyższe zadania i przećwiczyć wymowę, jesteś gotowa/gotowy, żeby przejść do kolejnego ćwiczenia.