Książka jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez Iwonę Bąbiak, Katarzynę Gmaj oraz Helenę Patzer. Wyniki badania doskonale uzupełniają artykuły na temat Indii i Hindusów autorstwa Marty Zdzieborskiej, Anny Romanowicz oraz Magdaleny Góralskiej
Publikacja dostępna bezpłatnie w siedzibie Fundacji dla Somalii po uprzednim zgłoszeniu na adres: iwona.babiak@gmail.com .
Od kwietnia 2014 do końca roku w Fundacji dla Somalii realizowany jest projekt Namaste Polsko! Badanie sytuacji i potrzeb związanych z integracją Hindusów w Polsce, którego celem jest zdobycie informacji na temat życia imigrantów z Indii oraz poznanie ich potrzeb integracyjnych.Każda grupa imigrantów charakteryzuje się nieco odmiennymi problemami związanymi z adaptacją do polskich warunków. Cudzoziemcy pochodzący z różnych kręgów kulturowych mogą napotykać nieco odmienne bariery na drodze do integracji ponieważ wyposażeni są w odmienne kapitały społeczne i kulturowe. Prowadzi to często do specyficznych problemów i potrzeb wymagających indywidualnego rozwiązania. Historia krajów, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu polityki migracyjnej (Wielka Brytania, Katalonia, Belgia, Portugalia) pokazuje, że przebywających w państwie nie można traktować, jako jednej, homogenicznej zbiorowości.
Hindusi są wyjątkowo mało rozpoznaną grupą migrantów w Polsce, a dodatkowo dystans kulturowy obu krajów jest znaczący. Sprawiać to może wiele nieporozumień zarówno ze strony hinduskiej jak i polskiej. W stosunku do grupy hinduskiej nie były podejmowane żadne działania integracyjne. Trudno się jednak dziwić, ponieważ niezmiernie trudno jest sformułować skuteczne działania, skierowane do grupy, o której wiemy bardzo niewiele.
Polska na początku swojej drogi w tworzeniu polityki migracyjnej ma szansę, korzystając z doświadczenia innych państw europejskich, nie popełnić tych samych błędów i stworzyć poza ogólnymi również indywidualne programy integracyjne, skierowane stricte do określonych grup cudzoziemców, podkreślając ich indywidualność oraz pozytywny wpływ dla polskiego społeczeństwa, który wiąże się z różnorodnością i innowacyjnością.
Dzięki wyciągniętym wnioskom możliwe będzie opracowanie takich rekomendacji, które będą uwzględniały specyficzne potrzeby związane z procesem integracji tej grupy imigrantów.Przeprowadzona analiza wywiadów pogłębionych z obywatelami Indii obejmować będzie socjokulturowe i ekonomiczne czynniki determinujące różny przebieg procesu integracji Hindusów w Polsce. Pod uwagę wzięte zostaną również potrzeby i bariery związane z inwestowaniem i pracą w Polsce.
Dzięki stworzonym rekomendacjom możliwe stanie się nawiązanie lepszego dialogu między społecznościami hinduską i polską. Badanie dostarczy także informacji dla programów integracyjnych, których implementacja będzie wspierała proces integracji rozumiany według Decyzji Rady z dn. 25 czerwca 2007, jako proces dwukierunkowy i dynamiczny, umożliwiających wzajemne dostosowanie się Hindusów i Polaków.
Badanie zostanie przeprowadzone za pomocą technik jakościowych. Składać się ono będzie z analizy danych zastanych (desk research) oraz w sumie 45 wywiadów pogłębionych.
Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.