Dotacja AMIF – Wsparcie integracji cudzoziemców na Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z masowego napływu obywateli państw trzecich spowodowanego wojną w Ukrainie

O projekcie

Projekt pt. „Wsparcie integracji cudzoziemców na Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z masowego napływu obywateli państw trzecich spowodowanego wojną w Ukrainie”, współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

Okres trwania: 1 października 2022 – 31 grudnia 2023

Projekt jest realizowany w partnerstwie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW) z Fundacją dla Somalii (FDS) i Fundacją Nauki Języków Obcych Lingaue Mundi (FLM), które od lat świadczą usługi specjalistycznego wsparcia cudzoziemców. W ramach projektu MUW dostosuje nowo dostępne miejsce świadczenia usług, udostępniając partner budynku na punkt konsultacyjny prowadzony przez Fundację dla Somalii. FLM zapewnia możliwości nauki języka polskiego przez cudzoziemców korzystających z usług doradczych.

Codziennie w punkcie byli doradcy integracyjni a dodatkowo w poniedziałek i czwartek dyżurowali specjaliści – prawniczki i doradczynie ds. poszukiwania pracy, a także psycholożka we wtorki. Inne usługi były dostępne na zapisy i beneficjenci byli informowani o innych dostępnych usługach regularnie. W każdym momencie realizacji projektu punkt konsultacyjny funkcjonował 4 dni w tygodniu od poniedziałku do czwartku od godziny 9 do 17 a od 18 do 20 oraz w piątki zaplanowany został dyżur telefoniczny pod numerem 519 543 919 – zgodnie z wytycznymi tj. co najmniej 3 dni w tygodniu, co najmniej 6 godzin dziennie, 1 dzień w tygodniu co najmniej do godziny 18.

Łącznie w ramach projektu udzielono 11 575 porad i usług informacyjnych:

– 624 porady prawne udzielone przez prawniczki i 1 209 udzielone przez doradców – skorzystało 1 116 osób,

– 581 porady w zakresie poszukiwania pracy i zatrudnienia – skorzystało 398 osób,

– 6 590 porady udzielone przez doradców integracyjnych w obszarach pozaprawnych (1209 prawne wskazane powyżej) – skorzystało minimum 2 205 osób.

– 914 porad w zakresie działalności gospodarczej, podatków i finansów m- skorzystało 526 osób,

– 630 porad psychologicznych – skorzystało 112 osób.

Ponadto, udzieliliśmy 1 068 porad telefonicznych o różnej tematyce i 3 132 porad i usług udzielenia informacji o różnej tematyce, co daje łącznie 15 957 porad udzielonych w punktach w ramach tego projektu.

W ramach projektu zorganizowano 15 kursów adaptacyjnych. W trakcie projektu zmieniono zakres kursów i włączono tematykę zakładania i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jako krótki kurs adaptacyjny. W 15 kursach łącznie wzięło udział 149 unikalnych osób, którzy stali się 237 uczestnikami wszystkich kursów.

W ramach projektu zrealizowano kursy języka polskiego w ramach 20 grup, z których każda ukończyła kursy w wymiarze 60 godzin lekcyjnych. W 20 kursach wzięły udział 223 unikalne osoby, a było to 281 uczestników, ponieważ niektóre grupy były kontynuacją.