Projekt “Comprehensive program of supporting women from Ukraine to access Gender-based violence prevention and response” services, finansowany ze środków International Medical Corps (IMC).
Okres trwania: 16 sierpnia − 31 grudnia 2022
Celem tego projektu jest wzmocnienie ochrony i usług związanych z przemocą ze względu na płeć (GBV) dla ukraińskich uchodźców poprzez wdrożenie Bezpiecznej Przestrzeni Kobiet i Dziewcząt (WGSS) w Warszawie. W ramach WGSS Międzynarodowy Korpus Medyczny (IMC) zapewniał szeroki zakres usług ochronnych, wykorzystując podejście skoncentrowane na ocalałych i podejście wielosektorowe, zasady pierwszej pomocy psychologicznej (PFA), w tym: identyfikację osób o szczególnych potrzebach; wspierającą reakcję na ujawnienie przemocy ze względu na płeć i odpowiednie skierowania; zarządzanie przypadkami GBV; oraz ułatwianie tworzenia przestrzeni przyjaznych kobietom i dzieciom.
Centrum ustanowiło system skierowań z OPS i zapewniało kompleksowe usługi wsparcia, koncentrując się również na
potrzebach dzieci i potrzebach kobiet w zakresie odbudowy ich sieci społecznych, uzyskania wsparcia grupowego i możliwości wzięcia udziału w zajęciach rekreacyjnych i szkoleniowych, w których zapewniona jest również opieka nad dziećmi.
Oczekiwane rezultaty: osoby doświadczone GBV mają dostęp do poufnych, bezpiecznych, kompleksowych i wysokiej jakości usług reagowania, zmniejszenie ryzyka przemocy ze względu na płeć i poprawa jakości reagowania, kobiety i dziewczęta w każdym wieku, które doświadczyły przemocy seksualnej, mają dostęp do dostosowanych do wieku, poufnych i wysokiej jakości usług reagowania, wzmocniony dostęp do informacji o ochronie, PFA i skierowań za pośrednictwem WGSS.
W ramach programu 100 kobiet wzięło udział w kursach języka polskiego, 114 osób skorzystało ze specjalistycznego wsparcia psychologicznego a 590 wzięło udział w różnych wydarzeniach i programie rekrecyjno−integracyjnym, 28 kobiet skorzystało ze wsparcia grupowego. Łącznie udzieliliśmy 1320 konsultacji dla 44o osób.
Rok 2022 jest drugim rokiem realizacji projektu, którego celem jest zwiększenie dostępności i różnorodności oferty pomocy integracyjnej i specjalistycznej adekwatnej do potrzeb osób z doświadczeniem migracji zagranicznej mieszkających w Warszawie dotkniętych przemocą w rodzinie.