Syaiful Bahri: O warsztacie fotografii trójwymiarowej

W

arsztat fotografii trójwymiarowej, który zorganizowałem dzięki wsparciu Fundacji dla Somalii, odbył się 15-16 marca 2015. Brało w nim udział w nim sześcioro uczestników różnych narodowości: irańskiej, brazylijskiej, ukraińskiej, polskiej i indonezyjskiej.

opowiada Syaiful Bahri, uczestnik Inkubatora Międzykulturowego

Fot. Kate Kolkovets
Fot. Kate Kolkovets

Warsztat zaplanowałem tak, by uczestnicy mogli uczyć się praktyki bezpośrednio na zajęciach. Dzięki temu można było prędko zaznajomić ich z podstawami fotografii 3D, a także edycją takich zdjęć, dostosowywanie różnic między fotografiami itd. Uczestnicy mieli więc wykonać samodzielnie trójwymiarowej fotografie.

Jako instruktor dawałem jedynie praktyczne wskazówki uczącym się. Odrobinę teorii przedstawiłem na samym początku. Chodziło szczególnie o przedstawienie ogólnej idei fotografii trójwymiarowej. Przedstawiłem to na kilku prostych diagramach:

Jak pracowaliśmy?

Każdy z uczestników musiał przynieść własny komputer i zwyczajny aparat fotograficzny (bez technologii 3D). Technika tworzenia zdjęć 3D pojedynczym aparatem nazywa się „cha-cha”. Polega na zrobieniu dwóch zdjęć przy jednoczesnym przesunięciu obiektywu z lewej do prawej. Po wykonaniu zdjęć należy zająć się ich obróbką — poprzez nałożenie ich na siebie. Dzięki temu można uzyskać efekt trójwymiarowości.

W ramach swoistego intermezza, obejrzeliśmy wraz z uczestnikami kilka wideoklipów, które przedstawiały serię zdjęć 3D wykonanych przez doświadczonych fotografów z całego świata. Chciałbym tu także podziękować Tomaszowi Bielawskiemu i Borysowi Wasiukowi (z Polskiego Klubu Stereoskopowego), dzięki który mieliśmy dostęp do materiałów demonstracyjnych i okularów 3D.

Drugiego dnia warsztatów skupiliśmy na szlifowaniu zdobytych umiejętności – wykonywaliśmy dużo zdjęć. Pod koniec warsztatów uczestnicy mogli już swobodnie poradzić sobie z najważniejszym komponentami zdjęć 3D. Każdy wyprodukował od 4 do 10 fotografii. Wszystkie ze zdjęć są dostępne a formacie 3D na flickr.com:

Uwaga: By obejrzeć te zdjęcia, potrzebujesz okularów 3D. Dostęp do części zdjęć może również wymagać posiadania konta yahoo/flickr.

Co udało nam się osiągnąć?

Byliśmy szczęśliwi i usatysfakcjonowani, mogąc zobaczyć efekty naszej pracy na ekranie. Warsztat trwał tylko dwa dni i nie używaliśmy profesjonalnego sprzętu. Udało nam się jednak uzyskać prace jakości porównywalnej z doświadczonymi fotografami, których zdjęcia można znaleźć na Flickr.com.

Planujemy również zorganizować wystawę naszych fotografii trójwymiarowych w Fundacji dla Somalii. Tematem przewodnim takiego wydarzenia były dialog międzykulturowy. Wkrótce podamy więcej informacji!

Leave a Comment