Jak założyć działalność gospodarczą?

[vc_row][vc_column][mk_image src=”https://fds.org.pl/wp-content/uploads/2018/10/Obszar-roboczy-1-kopia-3.png” crop=”false”][vc_column_text]

Jak założyć działalność gospodarczą?

W ramach pierwszego cyklu szkoleń ABC Przedsiębiorczości eksperci i ekspertki prowadzący poszczególne warsztaty przygotowali specjalistyczne artykuły tematyczne. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pierwszym – jak założyć działalność gospodarczą. Najważniejsze fragmenty prezentujemy poniżej, zaś cały artykuł można pobrać tutaj lub na dole strony.[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Co powinienem wiedzieć, zanim zarejestruję firmę w urzędzie?” color=”black”][vc_column_text]

 • Czy muszę rejestrować swoją firmę? 

Nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Sprawdź, w jakich przypadkach powinieneś zakładać firmę. Jeśli wykonujesz drobną działalność, a twoje przychody nie przekroczą 50% płacy minimalnej, możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.

 • Jaki rodzaj opodatkowania wybrać?

Jako przedsiębiorca, będziesz miał do wyboru kilka form opodatkowania. Wybierz taką, która pozwoli ci płacić jak najniższe podatki. Pamiętaj, że nie będziesz mógł jej zmienić w dowolnym momencie. Przy rejestracji, oprócz wskazania formy opodatkowania, określisz również sposób płacenia zaliczek na podatek (miesięcznie albo kwartalnie). Od wyboru opodatkowania będzie również zależeć rodzaj księgowości twojej firmy.

 • Zastanów się, kiedy twoja firma ma wystartować

We wniosku o rejestrację firmy musisz wpisać konkretną datę rozpoczęcia działalności (może być ona późniejsza niż dzień, w którym składasz wniosek). Zarejestruj firmę wtedy, gdy będziesz miał odpowiednie środki na jej prowadzenie, wyposażone biuro i plan działalności twojej firmy. Pamiętaj, że wraz z rejestracją przejmujesz obowiązki przedsiębiorcy dotyczące m.in. opłacania składek ZUS. Dlaczego data rozpoczęcia jest taka ważna? Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start i np. założysz firmę na początku miesiąca, od tego momentu zacznie się liczyć okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak zarejestrujesz działalność w połowie miesiąca, to termin 6 miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca.

 • Wybierz dobrą nazwę dla firmy

Każda działalność musi mieć swoją nazwę (firmę). Powinna być ona prosta i łatwa do zapamiętania. W przypadku najprostszych rodzajów działalności, nazwa musi zawierać twoje imię i nazwisko. Przed rejestracją możesz sprawdzić np. w internecie, czy ktoś już nie korzysta z wybranej przez ciebie nazwy.

 • Ustal, czym będzie zajmować się twoja firma i wybierz kody PKD

Przy rejestracji firmy musisz zgłosić, jakiego rodzaju działalność będziesz prowadził. We wniosku rejestracyjnym wpisujesz tzw. kod PKD, czyli rodzaj działalności. Od tego będzie zależeć m.in. sposób opodatkowania oraz inne obowiązki (np. posiadanie kasy fiskalnej).

 • Zastanów się, gdzie chcesz prowadzić konto firmowe

Jeszcze zanim zarejestrujesz firmę, możesz sprawdzić, który bank oferuje najlepsze warunki dla konta firmowego. Możesz używać prywatnego konta, ale oddzielne konto dla firmy jest znacznie wygodniejsze. Niektóre banki pozwalają zakładać konto firmowe przed rejestracją firmy. W innych będziesz mógł to zrobić dopiero po rejestracji firmy. Po założeniu konta firmowego, będziesz musiał zgłosić jego numer do urzędu.

 • Obawiasz się skomplikowanych procedur? Skorzystaj z telefonicznej pomocy albo załóż firmę przez swój bank

Jeśli chcesz zarejestrować firmę, ale obawiasz się, czy będziesz w stanie prawidłowo wypełnić wniosek, skorzystaj z darmowej pomocy. Zadzwoń pod numer pod numer 801 055 088 lub 22 765 67 32. Zachęcamy również do skorzystania z Centrum Pomocy biznes.gov.pl. Firmę możesz również założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej (w PKO BP i mBanku). Przy rejestracji działalności uzyskasz w swoim banku niezbędną pomoc.

 • Załóż Profil Zaufany albo podpis elektroniczny

Zanim zarejestrujesz firmę, zachęcamy cię do założenia Profilu Zaufanego. To bezpłatne narzędzie, które służy do potwierdzenia twojej tożsamości (jest to rodzaj podpisu elektronicznego). Dzięki Profilowi będziesz mógł zarejestrować firmę przez internet oraz załatwiać drogą elektroniczną inne sprawy urzędowe. Taką samą funkcję spełnia podpis elektroniczny (jest płatny, w odróżnieniu do Profilu Zaufanego).

 • Pełnomocnik

Firmę może zarejestrować również pełnomocnik.[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Gdzie zarejestrować firmę i co zrobić po rejestracji?” color=”black”][vc_column_text]

 • Przygotuj niezbędne dokumenty i zarejestruj firmę

W przypadku działalności jednoosobowej do rejestracji wystarczy dowód tożsamości, a jeśli chcesz założyć firmę przez internet, dodatkowo powinieneś posiadać Profil Zaufany albo podpis elektroniczny. Jeśli rejestrujesz spółkę, przygotuj wszystkie wymagane do rejestracji dokumenty (umowy spółki, oświadczenia o wniesieniu wkładów itp.).

Urząd, w którym złożysz wniosek, będzie się różnił w zależności od rodzaju twojej firmy.

-Jednoosobową działalność rejestrujesz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (uzyskujesz wpis do ewidencji). Możesz to zrobić przez internet albo złożyć wniosek w Urzędzie Gminy.

-Spółkę cywilną musisz zarejestrować w Głównym Urzędzie Statystycznym (rejestr REGON). Wspólnicy (osoby fizyczne) powinni być zarejestrowani w CEIDG.

-Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę akcyjną rejestrujesz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Możesz to zrobić na papierowym formularzu albo przez internet.

 • Zgłoś się do ubezpieczeń w ZUS/KRUS

Przy rejestracji firmy zostaniesz automatycznie zgłoszony do ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenia. Musisz jednak dodatkowo zgłosić się do ubezpieczeń. Jeśli po raz pierwszy zakładasz firmę, albo miałeś długą przerwę od zakończenia działalności, możesz skorzystać z ulgi na start (przez 6 miesięcy możesz opłacać tylko składkę zdrowotną) albo z obniżonych składek przez 24 miesiące. Jeśli zakładasz firmę jednoosobową, zgłoszenia do ZUS możesz dokonać w trakcie rejestracji firmy (online albo w urzędzie). Jeśli chcesz to zrobić po rejestracji, masz na to 7 dni od rozpoczęcia działalności. Do ZUS powinieneś zgłosić również swoich pracowników i osoby współpracujące.

 • Zarejestruj się jako podatnik VAT

Jeśli od początku działalności chcesz dobrowolnie być „vatowcem”, albo zgodnie z przepisami masz obowiązek nim być, zarejestruj się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT. Jeśli zamierzasz np. kupować usługi od innych firm w UE i rozliczać VAT z tych zakupów, zarejestruj się również jako podatnik VAT-UE.

 • Uzyskaj zezwolenie na działalność

Upewnij się, że do prowadzenia firmy nie potrzebujesz dodatkowych zezwoleń. Jeśli twoja działalność jest regulowana (wymaga wpisu do rejestru działalności regulnowanych), powinieneś zgłosić jej rozpoczęcie do odpowiedniej instytucji.

 • Załóż i zgłoś konto firmowe

Oddzielny rachunek bankowy do rozliczeń firmowych będzie dla ciebie wygodniejszy niż posługiwanie się kontem prywatnym (chociaż mikroprzedsiębiorcy nie mają obowiązku zakładania konta firmowego). Dowiedz się, jakie są zasady zakładania i korzystania z rachunku firmowego. Sprawdź również, który bank oferuje najlepsze warunki dla przedsiębiorców.

 • Zrób spis z natury

Jeśli zakładasz firmę i będziesz prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, to niezbędne jest sporządzenie i ujęcie w księdze spisu z natury na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dotyczy to również przedsiębiorców będących wspólnikami spółek.

 • Inne obowiązki po rejestracji firmy – kasa fiskalna, rejestracja odbiornika RTV

Oprócz obowiązków związanych z ZUS, rejestracją VAT, uzyskaniem zezwoleń, pamiętaj jeszcze o pozostałych sprawach. Przy niektórych rodzajach działalności (np. taksówka) konieczny będzie zakup i rejestracja kasy fiskalnej. Jeśli korzystasz z odbiornika TV w działalności (np. jest na wyposażeniu Twojego punktu usługowego), powinieneś zarejestrować go i płacić abonament.[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Zainteresował Cię ten temat? Pobierz pełen dokument!” color=”black”][vc_btn title=”POBIERZ” style=”classic” color=”info” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Ffds.org.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F10%2FBROSZURA-1-zak%C5%82adanie-dzia%C5%82alno%C5%9Bci-gosp.-1.pdf||”][mk_image src=”https://fds.org.pl/wp-content/uploads/2021/09/stopka-nowa.png” crop=”false”][/vc_column][/vc_row]