Imigracja w Polsce? Optymistycznie patrzymy w przyszłość

D

Dziewiąta odsłona Festiwalu Filmów Afrykańskich „Afrykamera” za nami. Tuż przed inauguracją imprezy przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców, IOM Polska oraz Fundacji dla Somalii dyskutowali o losach imigrantów w Polsce. Punktem wyjścia do debaty był film dokumentalny „How much further” opowiadający o skrajnie złej sytuacji imigrantów w Grecji. Czy w naszym kraju jest podobnie?

– Mieszkam tu od 20 lat i nigdy nie spotkałam się z negatywną postawą. – mówi Jana Krynicka.

Jana pochodzi z Uzbekistanu. Jest jedną z bohaterek kampanii społecznej „Polska. Tu mieszkam” realizowanej przez Urząd ds. Cudzoziemców.

– W Polsce mogłam za darmo ukończyć studia i jestem za to szalenie wdzięczna. Po odebraniu dyplomu musiałam już radzić sobie sama. I dobrze. – wyznaje Jana. – To ważne, żeby dawać ludziom wędkę, nie rybę. – dodaje.

Nie wszystkim jednak jest łatwo. Wiele osób narzeka na skomplikowane procedury i długi czas oczekiwania na decyzję ws. legalizacji pobytu. Zmianę na lepsze ma przynieść nowe prawo imigracyjne. Ustawa wejdzie w życie 1 maja bieżącego roku

– Wydłużenie z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców, jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce, czy zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia – to niektóre ze zmian, przygotowanych przez dla cudzoziemców w nowej ustawie. – wyjaśnia Tomasz Cytrynowicz, szef Departamentu Legalizacji Pobytu UDSC.

Według nowych zasad, cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy nie musi posiadać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczy, że wykaże, iż ma zapewnione miejsce zamieszkania.

Cudzoziemcy w Polsce nie są pozostawieni sami sobie. Większość ma zapewnioną opiekę medyczną, może uczestniczyć w bezpłatnym doradztwie zawodowym i kursach językowych. Dla aktywnych i przedsiębiorczych cudzoziemców wachlarz możliwości jest jeszcze szerszy.

– W tej chwili realizujemy program „Immigrants in Action”, który daje cudzoziemcom szansę rozwoju i normalnego funkcjonowania w tym kraju. W ramach naszych projektów wspieramy organizacje imigranckie. Będziemy też promować legalne zatrudnienie i przedsiębiorczość imigrantów. – mówi Abdulcadir Gabeire Farah, Prezes Fundacji dla Somalii.

Równie ciekawe projekty na rzecz integracji cudzoziemców prowadzi IOM Polska.

Organizatorem panelu dyskusyjnego była Fundacja dla Somalii. Moderacją zajął się Michał Żejmis, twórca audycji „Swój czy obcy” w Radiu Wnet.

Leave a Comment