Dziewiąta odsłona Festiwalu Filmów Afrykańskich „Afrykamera” za nami. Tuż przed inauguracją imprezy przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców, IOM Polska oraz Fundacji dla Somalii dyskutowali o losach imigrantów w Polsce. Punktem wyjścia do debaty był film dokumentalny „How much further” opowiadający o skrajnie złej sytuacji imigrantów w Grecji. Czy w naszym kraju jest podobnie?
Jana pochodzi z Uzbekistanu. Jest jedną z bohaterek kampanii społecznej „Polska. Tu mieszkam” realizowanej przez Urząd ds. Cudzoziemców.
Nie wszystkim jednak jest łatwo. Wiele osób narzeka na skomplikowane procedury i długi czas oczekiwania na decyzję ws. legalizacji pobytu. Zmianę na lepsze ma przynieść nowe prawo imigracyjne. Ustawa wejdzie w życie 1 maja bieżącego roku
Według nowych zasad, cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy nie musi posiadać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczy, że wykaże, iż ma zapewnione miejsce zamieszkania.
Cudzoziemcy w Polsce nie są pozostawieni sami sobie. Większość ma zapewnioną opiekę medyczną, może uczestniczyć w bezpłatnym doradztwie zawodowym i kursach językowych. Dla aktywnych i przedsiębiorczych cudzoziemców wachlarz możliwości jest jeszcze szerszy.
Równie ciekawe projekty na rzecz integracji cudzoziemców prowadzi IOM Polska.
Organizatorem panelu dyskusyjnego była Fundacja dla Somalii. Moderacją zajął się Michał Żejmis, twórca audycji „Swój czy obcy” w Radiu Wnet.