18 kwietnia: warsztaty batiku z Yoną Aloewie

W

2010, rok po tym jak indonezyjski batik został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO, Indonezja ogłosiła 2 października Narodowym Dniem Batiku.

Co to jest batik?

Batik jest indonezyjską techniką farbowania tkanin przy pomocy nakładania kolejnych warstw wosku i kąpieli w barwnikach. Ta w istocie interesujaca metoda pozwala na uzyskanie unikalnego materiału na odzież, ale także inne rodzaje dekoracyjnych tkanin.

W Europie batik poznano po raz pierwszy w XVII wieku, kiedy Holendrzy, którzy skolonizowali indonezyjską Jawę, pokazali ten rodzaj zdobienia tkanin światu. Batik popularny był również w Polsce – na początku w latach dwudziestych, a potem w późnych latach osiemdziesiątych, kiedy popularyzowali go niektórzy artyści.

W przeszłości Indonezyjczycy nosili batikowe tkaniny tylko w bardzo oficjalnych sytuacjach. Dzisiaj jednak staje się coraz popularniejszy pośród młodych ludzi, co wiąże się z dostępnością stylowych batikowych materiałów w przyzwoitych cenach.

Warsztaty batiku w Fundacji dla Somalii

Patronami wydarzenia są Fundacja dla Somalii, a także Indonesia Diaspora Network – Poland (ODN-PL) oraz Pracownia Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury. Chcemy pokazac mieszkańcom Warszawy i okolic zainteresowanym kreatywnym spędzaniem czasu wysoką artystyczną wartość zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego batiku.

MIEJSCE: Fundacja dla Somalii, ul. Bracka 18/63, Warszawa
DATA: 18 kwietnia 2015
CZAS: 11.00-16.30

Zapraszamy każdego, kto chce poczyć indonezyjską atmosferę i odkryć swój własny artystyczny talent!

Organizatorką wydarzenia jest Yona Aloewie

Yona Aloewie
„Chciałabym przede wszystkim pokazać indonezyjską sztukę batiku polskiemu społeczeństwu. Uczestnicy warsztatu pogłębią dzięki temu swoje zrozumienie indonezyjskiej sztuki – chcę zachęcić ich do poznania mojej kultury. Ci zaś, którzy tylko o warsztacie usłyszą, zostaną może zainspirowani do własnoręcznego eksperymentowania i rozwijania swojej własnej kreatywności oraz ekspresji!” Yona Aloewie, organizatorka warsztatów

Warsztat jest inicjatywą realizowaną i finansowaną w ramach projektu Międzykulturowy Inkubator Organizacji Migranckich​, którego Yona Aloewie jest uczestniczką.

Leave a Comment