Edukacja w Polsce jako start kariery dla migrantów i migrantek

Autorka: Olga Khabibulina

Dowiedź się z naszego artykułu jakich kroków możesz się podjąć starając się o odnalezienie swojej osobistej ścieżki karierowej w kraju, w którym się osiedlasz? Z czego się składają poziomy edukacji w Polsce i jak można rozwijać swoje kompetencje osobiste? Gdzie można aplikować o dodatkowe możliwości edukacyjne niezależnie od tego, jakie wykształcenie dostałeś / dostałaś w swoim kraju rodzinnym?

Zawsze masz szansę zacząć wszystko od początku.

Polska proponuje dużo możliwości osobom z różnymi zainteresowaniami i profilem wykształcenia. Nawet jak nie masz specjalnego wykształcenia w kierunku medycznym, możesz np. rozważyć zdobywanie kompetencji i uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły policealnej w specjalizacji masażysty lub asystenta stomatologicznego. Warto również rozpatrywać opcje kształcenia w szkole policealnej jako podstawę dla budowania swojego doświadczenia w nowym, ale fascynującym Ciebie kierunku, który w przyszłości można rozwinąć do poziomu własnego biznesu zakładając firmę lub działalność gospodarczą w Polsce. Takimi kierunkami mogą stać szkolenia i doradztwo z BHP, florystyka lub wsparcie logistyczne w produkcji filmowej.

Pamiętaj, że większość szkol policealnych oferuje kształcenie nieodpłatnie, ale w każdym razie warto dopytywać o szczegóły w trakcie rekrutacji. Zwykle rekrutacja w szkoły policealne odbywa się dwa razy na rok: latem oraz zimą. Jako przykład możesz zajrzeć na strony następujących szkół policealnych, mających swoje filie w innych miastach Polski: Cosinus albo Żak.

Studia na uczelni wyższej – dobry start kariery w Polsce.

Jak przyjeżdżamy do nowego kraju, to oczywiście ubiegamy o zdobywanie pozycji społecznych, na których byliśmy i byłyśmy w naszym kraju rodzinnym. Jednakże warto pamiętać, że istnieje pewna różnica w programach nauczania tych lub innych przedmiotów oraz w układaniu systemu edukacji.

Można spróbować kontynuować studia w tym samy kierunku, które mieliśmy / miałyśmy poprzednio w rodzinnym kraju. W tym przypadku, warto pamiętać o nostryfikacji dyplomów oraz załatwienie wszystkich niezbędnych formalności związanych z zaliczeniem przedmiotów i ich odpowiedników na uczelni wyższej w Polsce. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Gdy zadecydujesz o rozpoczęcie studiów od ‘zera’, to pamiętaj, że masz do wyboru:

– studia licencjackie,

– studia magisterskie,

– studia jednolite,

– studia doktoranckie.

Wybrawszy uczelnię w Polsce, pamiętać, żeby ciągle sprawdzać takie strony jako ‘Internetowa rekrutacja kandydatów’ (w skrócie IRK) oraz ogłoszenia wybranej przez Ciebie uczelni w mediach społecznościowych. Tutaj pokazujemy na przykładzie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z czego się składa IRK oraz jak funkcjonuje strona tej uczelni na Facebooku. Rzetelną informację od pierwszej ręki znajdziesz akurat na IRK, gdzie uczelni również publikują listę dokumentów niezbędnych do przygotowania podczas aplikowania na studia.

Zachęcamy również sięgnąć po oferty prywatnych uczelni wyższych, które na równi konkurują z uczelniami publicznymi, a w swojej ofercie dla studentów i studentek mają dużo ciekawych kierunków.

Polska jako IT Hub Europy Centralno-Wschodniej.

Gdy czujesz, że jesteś gotowy / gotowa do podjęcia zupełnie nowego kierunku dla siebie, to nie można ominąć możliwości edukacyjne, które pozwolą wejść na rynek pracy w branży IT. Dobrym przykładem są kursy dla koderów, testerów. Akurat z tych pozycji możesz z pewnością wystartować na ścieżce karierowej w branży IT, która jest na tyle otwarta i demokratyczna dla wszystkich chętnych, że bezwzględnie an swój wiek, płeć, zainteresowania i poprzednie doświadczenie masz te same warunki wejściowe co inni chętni do pracy w tym kierunku.

Jako przykład zajrzyj do tej strony, gzie są oferowane kursy IT dla wszystkich chętnych, oczywiście wymagają one inwestycji finansowych, ale już niecałe za rok będziesz z pewnością się poruszać w środowiskach zawodowych i dostaniesz pracę odpowiednią Twoim zdobytym umiejętnościom i kompetencjom.

Cokolwiek wybierzesz i wyznaczysz sobie za cel edukacyjny w Polsce, jesteśmy gotowi wesprzeć ci i doradzić w zależności od Twoich potrzeb. Zgłoś się do naszego doradcy zawodowego i umów się na konsultację w kierunku podjęcia Twojej decyzji o edukacji w Polsce.