Rozliczanie podatków w przedsiębiorstwie

[vc_row][vc_column][mk_image src=”https://fds.org.pl/wp-content/uploads/2018/10/Obszar-roboczy-1-kopia-3.png” crop=”false”][vc_column_text]

Rozliczanie podatków w przedsiębiorstwie

W wielu przypadkach cudzoziemcy mieszkający w Polsce i będący obywatelami państw spoza UE, chcąc rozpocząć prowadzenie własnego biznesu w Polsce, napotykają na wiele trudności związanych z niedostateczną wiedzą m.in. w zakresie obowiązków podatkowych dotyczących przedsiębiorców. Podstawowa zasada w podatkach, i nie tylko, brzmi, że nieznajomość prawa szkodzi. Przedsiębiorca, który ma elementarną wiedzę, może wybrać odpowiednie dla siebie zasady rozliczania podatków, prawidłowo dokumentować dokonywane transakcje, jak również w przyszłości jeśli zleci prowadzenie księgowości swojej firmy do biura księgowego, może zweryfikować czy księgowy wywiązuje się ze swoich obowiązków, co może zmniejszyć ryzyko związane kosztami nieprawidłowego rozliczania podatków.

Cały artykuł można pobrać tutaj lub na dole strony.[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Najważniejsze obowiązki przedsiębiorcy” color=”black”][vc_column_text]Cudzoziemcy nie posiadający stałego pozwolenia na pobyt zazwyczaj nie mogą prowadzić indywidualnej działalności gospodarczej, tj. na podstawie wpisu do CEiDG. Osoby takie najczęściej decydują się więc na prowadzenie działalności w formie spółki z o.o.  Co warto wiedzieć o obowiązkach związanych z prowadzeniem działalności w formie spółki z o.o.?

Spółka z o.o. prowadzi księgi rachunkowe, tzw. pełną księgowość, w związku z tym księgi zlecisz zapewne biuru rachunkowemu. Pamiętaj jednak, że fakt, że księgi rachunkowe prowadzone są przez biuro rachunkowe nie zwalnia całkowicie zarządu spółki z odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki lub ewentualne kary za nieprawidłowe prowadzenie ksiąg. Spółka z o.o. ma obowiązek sporządzania rocznych raportów finansowych z działalności, tj. sprawozdań finansowych, i składania ich do organów rejestrowych (Krajowy Rejestr Sądowy). W 2019 roku sprawozdania finansowe muszą być składane tylko elektronicznie. W przypadku prowadzenia spółki z o.o. nie będziesz podatnikiem podatku dochodowego, podatnikiem będzie spółka (podatek dochodowy od osób prawnych – CIT). Stawka podatku CIT wynosi 9% dochodu (dla małych podmiotów, tj. osiągających do 1.200.000 eur przychodów rocznie) lub 19% dochodu dla  pozostałych podmiotów. Następnie, jeśli zysk spółki zostanie podzielony między wspólników (np. w formie dywidendy), to wypłata taka będzie również opodatkowana (stawka 19%). W efekcie dochody z działalności prowadzonej w spółce z o.o. są opodatkowane „podwójnie” (raz podatek zapłaci spółka, a następnie jej wspólnicy, jeśli dokonają podziału zysków).

Niezależnie od wybranej formy działalności (jednoosobowa firma, spółka z o.o.), możesz być zobowiązany do rozliczania podatku od towarów i usług (VAT). VAT jest podatkiem, który obciąża sprzedaż, zwiększa więc cenę oferowanych przez Ciebie towarów lub usług (stawka podstawowa w Polsce to 23%). Jeśli przychody ze sprzedaży w Twojej firmie nie przekroczą rocznie 200.000 zł to w większości przypadków będziesz mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT. Co do zasady,  poniżej kwoty 200.000 zł bycie podatnikiem VAT jest dobrowolne.  W niektórych sytuacjach wybór opodatkowania VAT może być korzystny, bo mimo doliczenia VAT do Twojej ceny, będziesz mógł odliczyć podatek, wliczony w cenę nabywanych przez Ciebie towarów lub usług. Jeśli więc prowadzisz np. działalność handlową, albo świadczysz usługi na rzecz innych podatników VAT (dla nich VAT wliczony w cenę jest neutralny) lub zamierzasz zainwestować w zakup urządzeń lub wyremontowanie lokalu na działalność, to warto rozważyć zarejestrowanie się do VAT. Najlepiej przed rejestracją firmy poradź się księgowego, czy w Twojej działalności VAT będzie dla Ciebie korzystny.

Dodatkowo, jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub usługi na rzecz konsumentów  (osób nie będących przedsiębiorcami), możesz być zobowiązany do zainstalowania kasy fiskalnej. Co do zasady, jeśli sprzedaż na rzecz konsumentów nie przekroczy 20.000 zł w skali roku, to możesz być zwolniony z tego obowiązku, jednak w pewnych branżach (np. kosmetyczki, fryzjerzy, mechanicy samochodowi, usługi taksówek) przedsiębiorcy muszą mieć zainstalowane kasy fiskalne od samego początku. Jeśli więc w Twojej firmie planujesz sprzedaż na rzecz konsumentów, zweryfikuj czy masz obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej.

Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do prawidłowego dokumentowania Twojej sprzedaży. W przypadku sprzedaży na rzecz innej firmy lub na żądanie klienta, jeśli nie jest to firma, musisz wystawić fakturę dokumentującą wykonaną przez Ciebie usługę lub dostawę towaru. Pamiętaj, że sprzedaż należy wykazywać w miesiącu w którym wykonałeś usługę lub sprzedałeś towar, fakturę natomiast możesz wystawić do 15-go dnia kolejnego miesiąca po dokonaniu sprzedaży. Jeśli nie jesteś pewny jak wygląda powinna wyglądać faktura, skorzystaj z dostępnych druków (do nabycia np. w dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych) lub programów dostępnych on-line.

Pamiętaj, że jeśli zatrudniasz osoby wykonujące dla Ciebie stałą pracę, pod Twoim kierownictwem, w czasie i miejscu przez Ciebie wskazanym, to właściwą umową jest umowa o pracę. W takich przypadkach absolutnie nie powinno zawierać się umów o dzieło, gdyż nie jest to umowa przewidziana dla tego rodzaju pracy. Jako pracodawca będziesz miał obowiązki związane z opłacaniem podatku oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych (ZUS) od wynagrodzeń wypłacanych swoim pracownikom.[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Zainteresował Cię ten temat? Pobierz pełen dokument!” color=”black”][vc_btn title=”POBIERZ” style=”classic” color=”info” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Ffds.org.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F10%2FBROSZURA-3-rozliczanie-podatk%C3%B3w-w-przedsi%C4%99biorstwie.pdf||”][mk_image src=”https://fds.org.pl/wp-content/uploads/2021/09/stopka-nowa.png” crop=”false”][/vc_column][/vc_row]